NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
6955
Тонът на времето

Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода

Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак от небето“, което по думите му е свързано с добрата вест, получена от Дева Мария, че ще роди Божия син. „Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът. Той обясни, че много от значимите неща в живота на артистите стават по инстинкт, също като влюбването

| 19 Септември 2024, 16:41 ч.
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Снимка © БТА

Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“.

Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.

Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.

"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".

Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на

Dubioza Kolektiv вече е в България и забавлява хората в стария град на Созопол, .

В типичния си стил да изненадва феновете си на най-неочаквани места и моменти, групата се появи тази вечер пред амфитеатъра.

Концертът е в петък, 2 август на стадион "Арена Созопол", заедно с още три групи. Това са aмериканско-нидерландската Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.

Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума. 

Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Я

Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство. 

„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град.  Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника. 

За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия

Новият регистър на професионалните артисти в България трябва да бъде реално работещ и да решава проблемите на сектора, казаха Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров от Асоциацията за свободен театър (АСТ). Те проведоха дискусията по темата във Варна в рамките на фестивала за свободен театър и форума „Движещо се тяло“.

Това е третата среща, посветена на регистъра, предишните две се състояха в столицата, припомни Прохоров и обясни, че от организацията насочват подобни инициативи към общността, защото знаят, че институциите няма да ги осъществят. „Ние имаме ангажимент в нашия устав да работим за по-добрите условия на труд и развитието на независимата сцена. Това ни кара да инициираме тези дискусии, особено извън столицата, защото е добре да калибрираме това, което предстои, и да сондираме каква е ситуацията“, каза той. 

Създаването на регистъра ще

Два концерта, четири изложби и уъркшоп ще се проведат през септември в Националния музей „Земята и хората“, съобщават от екипа на музея.

Уъркшоп Agemera за нови геофизични методи за проучване на критични и стратегически суровини ще се проведе на 17 септември. На 11 септември квартет Solem ще изнесат концерт в музея. А на 21 септември ще се проведе концерт от ХХ юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“, информират от екипа на музея.

Те отбелязват, че през този месец може да бъдат разгледани временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“ - колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“.

/ВСР

Неговата живописна колекция носи името „Знак от небето“, което по думите му е свързано с добрата вест, получена от Дева Мария, че ще роди Божия син.

„Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът.

Той обясни, че много от значимите неща в живота на артистите стават по инстинкт, също като влюбването. „Така се получава и с най-важните ни решения, те са свързани с вътрешната необходимост. Художникът е синоним на свобода, несвободен човек не може да бъде сериозен художник“, сподели вижданията си Караджов. 

Според него и картините намират своите зрители както в любовта се срещат двама души, при което възниква „затваряне на веригата“. Става нещо като диалог без думи, диалог на усещането и чувството.

„Хубаво е художникът да утвърди това, което му е дадено свише, защото в изкуството авторът не прави нищо за себе си, а за да споделя с другите и мисията му е изпълнена когато творбата му докосва повече хора и те имат нужда от нея“, смята той. 

Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.

Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата. 

Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов. 

По думите на автора албумът се разпространява във всички платф

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“. 

Той ще продължи до 4 август.

На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.

„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.

„За девета година сме участници във фестивала. За то

Ювал Шарън, известен с иновативния си подход, ще режисира новите постановки на "Пръстенът на нибелунга" и "Тристан и Изолда" в опера "Метрополитън", Ню Йорк, с участието на сопраното Лизе Давидсен, съобщи АП. Диригент ще бъде музикалният директор на операта Яник Незе-Сеген.

Музикалната институция обяви още, че договорът на Незе-Сеген ще бъде удължен до 2029-2030 г. 

Премиерата на "Тристан и Изолда" ще бъде на 9 март 2026 г. "Пръстенът на нибелунга" ще започне с "Рейнско злато" през сезон 2027-2028 г. "Валкирия" и "Зигфрид" ще бъдат представени през 2028-2029 г. "Залезът на боговете" ще има премиера през сезон 2029-20230 г. 

Четиридесет и четири годишният Шарън представи кратка версия на "Залезът на боговете" в закрити паркинги в Детройт и Чикаго и трето действие на "Валкирия" на зелен фон с анимация и компютърна графика в Детройт и Лос Анджелис. В пос

Пънк групата She Past Away ще има нов концерт у нас – на 28 март, в Sofia Live Club, съобщават организаторите.

През септември музикантите издадоха нов сингъл и видео – Inziva, и подсказаха за предстоящ албум. Видеото е в естетиката на експресионизма на немите филми от 20-те години на миналия век. Заглавието Inziva в превод от турски означава усамотение/уединение.

 Дискографията на She Past Away включва три албума, сесията на живо Part Time Punks и изданието X с ремикси на техни песни от други артисти.

Дуото Волкан Джанер (вокал, китара) и Идрис Акбулут (клавири и ефекти), е базирано в Атина и Барселона, издавани са от Fabrika Records в Европа и Metropolis Records – в САЩ. „She Past Away е представител на но

Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.

Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS. 

След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. 

Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската

Караджов рисува в картините в настоящата изложба символа на сферата, който за него е най-съвършената форма, близка до понятието абсолют. Казва, че се стреми да постигне абсолютната хармония, макар това да е абсурдно и почти невъзможно. На много места избира да я изобрази като перла, защото счита, че е важно художникът да търси разнообразие и да не повтаря често елементите, както хората се променят всеки ден и стават други дори запазвайки основната си същност. 

Караджов смята, че е много важно също творението да е разпознаваемо.

„Аз вярвам, че истинските произведения са живи същества и излъчват енергията на автора. Има съвременни изкуства, които са съобразени с публиката, а истинският артист, бидейки свободен, не прави това. Съобразява се единствено с това какво може, защото неговата отговорност е да извлече най-доброто от себе си и да го сподели с останалите. Художникът трябва да възпитава публиката, а не обратното“, каза той. 

Въпреки че художникът е индивидуалист, според Николай Караджов той има нужда от другите артисти и затова е добре те да имат обединения. „Творецът трябва да се докосне до други творци“, каза той и даде пример с ателието на Верокио във Флоренция, от което са излезли великите имена на Възраждането Ботичели, Да Винчи, Болтрафио, Гирландайо.

„Трябва да има културна среда, която създава нови таланти, за да се предава щафетата. Голяма грешка е да бъдат оставени художниците да се справят сами. Трябва да има политика за културата от страна на управляващите, както има в други сфери на живота, да се предоставят средства на галериите за откупки на творби на съвременни автори, за да няма „бели полета“ в линията на изкуството“, сподели още той. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Тикер в 20:00 ч.
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки ...
Начало Тонът на времето
6955
Тонът на времето

Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода

Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“.„Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът.

| 19 Септември 2024, 16:41 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Снимка © БТА

Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“.

Неговата живописна колекция носи името „Знак от небето“, което по думите му е свързано с добрата вест, получена от Дева Мария, че ще роди Божия син.

Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.

Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.

"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".

Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на

Dubioza Kolektiv вече е в България и забавлява хората в стария град на Созопол, .

В типичния си стил да изненадва феновете си на най-неочаквани места и моменти, групата се появи тази вечер пред амфитеатъра.

Концертът е в петък, 2 август на стадион "Арена Созопол", заедно с още три групи. Това са aмериканско-нидерландската Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.

Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума. 

Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Я

Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство. 

„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град.  Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника. 

За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия

Новият регистър на професионалните артисти в България трябва да бъде реално работещ и да решава проблемите на сектора, казаха Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров от Асоциацията за свободен театър (АСТ). Те проведоха дискусията по темата във Варна в рамките на фестивала за свободен театър и форума „Движещо се тяло“.

Това е третата среща, посветена на регистъра, предишните две се състояха в столицата, припомни Прохоров и обясни, че от организацията насочват подобни инициативи към общността, защото знаят, че институциите няма да ги осъществят. „Ние имаме ангажимент в нашия устав да работим за по-добрите условия на труд и развитието на независимата сцена. Това ни кара да инициираме тези дискусии, особено извън столицата, защото е добре да калибрираме това, което предстои, и да сондираме каква е ситуацията“, каза той. 

Създаването на регистъра ще

Два концерта, четири изложби и уъркшоп ще се проведат през септември в Националния музей „Земята и хората“, съобщават от екипа на музея.

Уъркшоп Agemera за нови геофизични методи за проучване на критични и стратегически суровини ще се проведе на 17 септември. На 11 септември квартет Solem ще изнесат концерт в музея. А на 21 септември ще се проведе концерт от ХХ юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“, информират от екипа на музея.

Те отбелязват, че през този месец може да бъдат разгледани временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“ - колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“.

/ВСР

„Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът.

Той обясни, че много от значимите неща в живота на артистите стават по инстинкт, също като влюбването. „Така се получава и с най-важните ни решения, те са свързани с вътрешната необходимост. Художникът е синоним на свобода, несвободен човек не може да бъде сериозен художник“, сподели вижданията си Караджов. 

Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.

Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата. 

Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов. 

По думите на автора албумът се разпространява във всички платф

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“. 

Той ще продължи до 4 август.

На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.

„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.

„За девета година сме участници във фестивала. За то

Ювал Шарън, известен с иновативния си подход, ще режисира новите постановки на "Пръстенът на нибелунга" и "Тристан и Изолда" в опера "Метрополитън", Ню Йорк, с участието на сопраното Лизе Давидсен, съобщи АП. Диригент ще бъде музикалният директор на операта Яник Незе-Сеген.

Музикалната институция обяви още, че договорът на Незе-Сеген ще бъде удължен до 2029-2030 г. 

Премиерата на "Тристан и Изолда" ще бъде на 9 март 2026 г. "Пръстенът на нибелунга" ще започне с "Рейнско злато" през сезон 2027-2028 г. "Валкирия" и "Зигфрид" ще бъдат представени през 2028-2029 г. "Залезът на боговете" ще има премиера през сезон 2029-20230 г. 

Четиридесет и четири годишният Шарън представи кратка версия на "Залезът на боговете" в закрити паркинги в Детройт и Чикаго и трето действие на "Валкирия" на зелен фон с анимация и компютърна графика в Детройт и Лос Анджелис. В пос

Пънк групата She Past Away ще има нов концерт у нас – на 28 март, в Sofia Live Club, съобщават организаторите.

През септември музикантите издадоха нов сингъл и видео – Inziva, и подсказаха за предстоящ албум. Видеото е в естетиката на експресионизма на немите филми от 20-те години на миналия век. Заглавието Inziva в превод от турски означава усамотение/уединение.

 Дискографията на She Past Away включва три албума, сесията на живо Part Time Punks и изданието X с ремикси на техни песни от други артисти.

Дуото Волкан Джанер (вокал, китара) и Идрис Акбулут (клавири и ефекти), е базирано в Атина и Барселона, издавани са от Fabrika Records в Европа и Metropolis Records – в САЩ. „She Past Away е представител на но

Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.

Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS. 

След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. 

Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската

Според него и картините намират своите зрители както в любовта се срещат двама души, при което възниква „затваряне на веригата“. Става нещо като диалог без думи, диалог на усещането и чувството.

„Хубаво е художникът да утвърди това, което му е дадено свише, защото в изкуството авторът не прави нищо за себе си, а за да споделя с другите и мисията му е изпълнена когато творбата му докосва повече хора и те имат нужда от нея“, смята той. 

Караджов рисува в картините в настоящата изложба символа на сферата, който за него е най-съвършената форма, близка до понятието абсолют. Казва, че се стреми да постигне абсолютната хармония, макар това да е абсурдно и почти невъзможно. На много места избира да я изобрази като перла, защото счита, че е важно художникът да търси разнообразие и да не повтаря често елементите, както хората се променят всеки ден и стават други дори запазвайки основната си същност. 

Караджов смята, че е много важно също творението да е разпознаваемо.

„Аз вярвам, че истинските произведения са живи същества и излъчват енергията на автора. Има съвременни изкуства, които са съобразени с публиката, а истинският артист, бидейки свободен, не прави това. Съобразява се единствено с това какво може, защото неговата отговорност е да извлече най-доброто от себе си и да го сподели с останалите. Художникът трябва да възпитава публиката, а не обратното“, каза той. 

Въпреки че художникът е индивидуалист, според Николай Караджов той има нужда от другите артисти и затова е добре те да имат обединения. „Творецът трябва да се докосне до други творци“, каза той и даде пример с ателието на Верокио във Флоренция, от което са излезли великите имена на Възраждането Ботичели, Да Винчи, Болтрафио, Гирландайо.

„Трябва да има културна среда, която създава нови таланти, за да се предава щафетата. Голяма грешка е да бъдат оставени художниците да се справят сами. Трябва да има политика за културата от страна на управляващите, както има в други сфери на живота, да се предоставят средства на галериите за откупки на творби на съвременни автори, за да няма „бели полета“ в линията на изкуството“, сподели още той. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Калейдоскоп
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Тонът на времето
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.