NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
863
Тонът на времето

Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода

Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак от небето“, което по думите му е свързано с добрата вест, получена от Дева Мария, че ще роди Божия син. „Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът. Той обясни, че много от значимите неща в живота на артистите стават по инстинкт, също като влюбването

| 19 Септември 2024, 16:41 ч.
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Снимка © БТА

Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“.

Постановката „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев представя в Радомир Музикално-драматичен театър (МДТ) "Константин Кисимов“ - Велико Търново, съобщават от читалище "Напредък 1895 г." в Радомир.

Героите на едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят на театралната сцена на 18 септември, точно шейсет години след създаването на едноименния филм на Въло Радев. 

В ролята на Елисавета и нейния съпруг ще се превъплътят актьорите Полина Петкова и Веселин Калановски. Персонажът на сръбския военнопленик ще бъде изигран от Борис Атанасов, а на ординареца - от Детелин Кандев. В актьорския състав на представлението са още Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Спектакълът "Крадецът на праскови" е по драматизация и режисура на Бойко Илиев. Музиката е дело на Петър Атанасчев, а сценографията и костюмите е на Никол

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди

„Сигнал“, Дара, Стефан Вълдобрев и 100 Кила откриват първия „Северен парк фест“ в София, съобщават организаторите. 

Събитието ще се състои от 20 до 23 юни в Северния парк, в район „Надежда”. 

Освен музика, ще има и арт базар, където творци ще представят ръчно изработени произведения на изкуството. За първи път със специални щандове в района ще гостува асоциацията „Българска книга“. Подготвени са и редица творчески класове за деца и възрастни, забавни игри, еко занимания и открити спортни и танцови тренировки.  

За първи път в Северния парк ще гостува фондацията „Горска работилница", която ще предложи на децата и техните родители преживяване в четири специални горски станции – „Животът на пеперудите“, „Градско градинарство“, „Еко строителни материали“, „Емоционална

Южна Корея назначи изпълнителките от изцяло момичешката кей-поп група "НюДжийнс" (NewJeans) за "почетни посланички" на едногодишна кампания за популяризиране на туризма в страната, предаде АФП.

Тази година източноазиатската държава отбеляза възстановяване на туристическия си сектор до нива, близки до тези отпреди пандемията.

Около една трета от посетителите посочват като основна причина за пътуването си кей-попа или кей-драмите - южнокорейските сериали, които съставляват т.нар. Hallyu или Корейска вълна. Става въпрос за феномен, бележещ увеличаването на глобалната популярност на културната икономика на Южна Корея, изнасяща поп култура, развлечения, музика, телевизионни драми и филми.

"Пристигащите туристи са достигнали около 90 процента от нивата преди пандемията", каза актьорът и настоящ министър на културата Ю Ин-чон. "С "НюДжийнс" като наши посланички на тур

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра.

Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова.

„Крехката, нощна атмосфера на втората част се носи от нежната настойчивост на непрекъснато движещ се акомпанимент от три фигури“, казва Орин Хауърд, музиковед на Филаделфийската филхармония за Концерта за пиано и оркестър в до мажор на Моцарт, който е част от програмата на 1 юли. 

Във възстановеното от Шуман през 1853 г. списание „Нови пътища“ той възкликва, че „това са скрити симфонии“ за камерната музика на съвсем младия Йоханес Брамс. През 1997 г. в размишленията си за търпението, когато се изправиш пред нотния текст, Юлия Христова (основател и президент на Нов с

Неговата живописна колекция носи името „Знак от небето“, което по думите му е свързано с добрата вест, получена от Дева Мария, че ще роди Божия син.

„Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът.

Той обясни, че много от значимите неща в живота на артистите стават по инстинкт, също като влюбването. „Така се получава и с най-важните ни решения, те са свързани с вътрешната необходимост. Художникът е синоним на свобода, несвободен човек не може да бъде сериозен художник“, сподели вижданията си Караджов. 

Според него и картините намират своите зрители както в любовта се срещат двама души, при което възниква „затваряне на веригата“. Става нещо като диалог без думи, диалог на усещането и чувството.

„Хубаво е художникът да утвърди това, което му е дадено свише, защото в изкуството авторът не прави нищо за себе си, а за да споделя с другите и мисията му е изпълнена когато творбата му докосва повече хора и те имат нужда от нея“, смята той. 

Документалният филм на българския режисьор Тонислав Христов "Последният гларус" ще постави началото на тазгодишното, девето поред издание на Международния филмов фестивал в Бургас (Burgas International Film Festival) на 19 юли на открита сцена "Охлюва", съобщиха неговите организатори в официалната си страница.

Главен герой в лентата е 58-годишният Иван, който се определя като "гларус" и прекарва летата си в Слънчев бряг с чуждестранни туристки срещу заплащане. Свидетел на промените през годините в курорта, в който някогашните туристи от Източна Германия, Съветския блок и Скандинавия са заменени от британци и германци, Иван всъщност е останал в капана на живота, който води от младежките си години и сякаш не може или не иска да излезе от него. Затворен между Слънчев бряг и селото, в което живее, между връзките му като "гларус" с жените и другите му професии, той е някъде между ме

Арена, останала от културата на викингите в Дания, ще бъде реконструирана, за да привлича туристи, съобщи АФП. 

Комплексът Трелеборг наскоро е включен в списъка на световното културно наследство. Това е единствено по рода си място, каквито са пирамидите и Великата китайска стена, каза пред АФП директорът на обекта Ане-Кристине Ларсен. 

На мястото преди повече от хиляда години се е издигала една от кръглите крепости на Харалд, известен с християнизацията на страната през 10-и век. 

Макети и илюстрации помагат на посетителите да видят културния паметник такъв, какъвто е бил, преди да бъде забравен. Сега Националният музей на Дания, който поддържа обекта, планира да реконструира укрепленията, както и три средновековни къщи. 

National Geographic обявява ново издание на своя фотоконкурс. 

Хората със страст към фотографията ще имат възможност да участват, като подадат своя снимка в следните четири категории – „Животни“, „Мобилна фотография“, „Пейзажи“ и „От високо“. Процесът по подаване е отворен от началото на юни до 30 юли, съобщават организаторите.

В журито тази година са Димитър Караниколов – архитект и травъл фотограф, който пътува на специализирани фотографски експедиции в опит да заснеме автентични места и хора, и непознати гледни точки със своя дрон, Естер Хорват – сътрудник на National Geographic и фотограф за германския институт за полярни и морски изследвания „Алфред Вегенер“, с фокус върху документирането на изследвания на климата и научни експедиции, Иван Миладинов – фотограф, лектор и лицензи

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.

Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.

Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови из

Фестивалът „Включи квартала – Театър в парка“ отново ще оживи пловдивски паркове и ще зарадва любителите на театралното изкуство през летните месеци с 10 безплатни представления, съобщиха от културният отдел на община Пловдив.

За шеста поредна година, парковите пространства на районите се превръщат в театрална сцена на открито, където пловдивчани могат да се забавляват със спектаклите "Всичко за мъжете", "Докато смъртта ни раздели" и "Трудни за обичане", а за най-малките ще има три детски мюзикъла от Детска вокална група „Бон-Бон“. Идеята на фестивала е подчинена на популяризиране на театралното изкуство. Организират се театрални вечери, отворени за всички хора, без значение от възраст, пол, етнос, образование или интереси.

Местата са: район Тракия - парк "2019", район Западен - парка до "Братска могила", район Централен -Акведукт на хълм Бунарджика, район Южен - парк

Караджов рисува в картините в настоящата изложба символа на сферата, който за него е най-съвършената форма, близка до понятието абсолют. Казва, че се стреми да постигне абсолютната хармония, макар това да е абсурдно и почти невъзможно. На много места избира да я изобрази като перла, защото счита, че е важно художникът да търси разнообразие и да не повтаря често елементите, както хората се променят всеки ден и стават други дори запазвайки основната си същност. 

Караджов смята, че е много важно също творението да е разпознаваемо.

„Аз вярвам, че истинските произведения са живи същества и излъчват енергията на автора. Има съвременни изкуства, които са съобразени с публиката, а истинският артист, бидейки свободен, не прави това. Съобразява се единствено с това какво може, защото неговата отговорност е да извлече най-доброто от себе си и да го сподели с останалите. Художникът трябва да възпитава публиката, а не обратното“, каза той. 

Въпреки че художникът е индивидуалист, според Николай Караджов той има нужда от другите артисти и затова е добре те да имат обединения. „Творецът трябва да се докосне до други творци“, каза той и даде пример с ателието на Верокио във Флоренция, от което са излезли великите имена на Възраждането Ботичели, Да Винчи, Болтрафио, Гирландайо.

„Трябва да има културна среда, която създава нови таланти, за да се предава щафетата. Голяма грешка е да бъдат оставени художниците да се справят сами. Трябва да има политика за културата от страна на управляващите, както има в други сфери на живота, да се предоставят средства на галериите за откупки на творби на съвременни автори, за да няма „бели полета“ в линията на изкуството“, сподели още той. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 02:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
863
Тонът на времето

Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода

Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“.„Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът.

| 19 Септември 2024, 16:41 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Снимка © БТА

Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“.

Неговата живописна колекция носи името „Знак от небето“, което по думите му е свързано с добрата вест, получена от Дева Мария, че ще роди Божия син.

Постановката „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев представя в Радомир Музикално-драматичен театър (МДТ) "Константин Кисимов“ - Велико Търново, съобщават от читалище "Напредък 1895 г." в Радомир.

Героите на едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят на театралната сцена на 18 септември, точно шейсет години след създаването на едноименния филм на Въло Радев. 

В ролята на Елисавета и нейния съпруг ще се превъплътят актьорите Полина Петкова и Веселин Калановски. Персонажът на сръбския военнопленик ще бъде изигран от Борис Атанасов, а на ординареца - от Детелин Кандев. В актьорския състав на представлението са още Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Спектакълът "Крадецът на праскови" е по драматизация и режисура на Бойко Илиев. Музиката е дело на Петър Атанасчев, а сценографията и костюмите е на Никол

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди

„Сигнал“, Дара, Стефан Вълдобрев и 100 Кила откриват първия „Северен парк фест“ в София, съобщават организаторите. 

Събитието ще се състои от 20 до 23 юни в Северния парк, в район „Надежда”. 

Освен музика, ще има и арт базар, където творци ще представят ръчно изработени произведения на изкуството. За първи път със специални щандове в района ще гостува асоциацията „Българска книга“. Подготвени са и редица творчески класове за деца и възрастни, забавни игри, еко занимания и открити спортни и танцови тренировки.  

За първи път в Северния парк ще гостува фондацията „Горска работилница", която ще предложи на децата и техните родители преживяване в четири специални горски станции – „Животът на пеперудите“, „Градско градинарство“, „Еко строителни материали“, „Емоционална

Южна Корея назначи изпълнителките от изцяло момичешката кей-поп група "НюДжийнс" (NewJeans) за "почетни посланички" на едногодишна кампания за популяризиране на туризма в страната, предаде АФП.

Тази година източноазиатската държава отбеляза възстановяване на туристическия си сектор до нива, близки до тези отпреди пандемията.

Около една трета от посетителите посочват като основна причина за пътуването си кей-попа или кей-драмите - южнокорейските сериали, които съставляват т.нар. Hallyu или Корейска вълна. Става въпрос за феномен, бележещ увеличаването на глобалната популярност на културната икономика на Южна Корея, изнасяща поп култура, развлечения, музика, телевизионни драми и филми.

"Пристигащите туристи са достигнали около 90 процента от нивата преди пандемията", каза актьорът и настоящ министър на културата Ю Ин-чон. "С "НюДжийнс" като наши посланички на тур

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра.

Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова.

„Крехката, нощна атмосфера на втората част се носи от нежната настойчивост на непрекъснато движещ се акомпанимент от три фигури“, казва Орин Хауърд, музиковед на Филаделфийската филхармония за Концерта за пиано и оркестър в до мажор на Моцарт, който е част от програмата на 1 юли. 

Във възстановеното от Шуман през 1853 г. списание „Нови пътища“ той възкликва, че „това са скрити симфонии“ за камерната музика на съвсем младия Йоханес Брамс. През 1997 г. в размишленията си за търпението, когато се изправиш пред нотния текст, Юлия Христова (основател и президент на Нов с

„Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът.

Той обясни, че много от значимите неща в живота на артистите стават по инстинкт, също като влюбването. „Така се получава и с най-важните ни решения, те са свързани с вътрешната необходимост. Художникът е синоним на свобода, несвободен човек не може да бъде сериозен художник“, сподели вижданията си Караджов. 

Документалният филм на българския режисьор Тонислав Христов "Последният гларус" ще постави началото на тазгодишното, девето поред издание на Международния филмов фестивал в Бургас (Burgas International Film Festival) на 19 юли на открита сцена "Охлюва", съобщиха неговите организатори в официалната си страница.

Главен герой в лентата е 58-годишният Иван, който се определя като "гларус" и прекарва летата си в Слънчев бряг с чуждестранни туристки срещу заплащане. Свидетел на промените през годините в курорта, в който някогашните туристи от Източна Германия, Съветския блок и Скандинавия са заменени от британци и германци, Иван всъщност е останал в капана на живота, който води от младежките си години и сякаш не може или не иска да излезе от него. Затворен между Слънчев бряг и селото, в което живее, между връзките му като "гларус" с жените и другите му професии, той е някъде между ме

Арена, останала от културата на викингите в Дания, ще бъде реконструирана, за да привлича туристи, съобщи АФП. 

Комплексът Трелеборг наскоро е включен в списъка на световното културно наследство. Това е единствено по рода си място, каквито са пирамидите и Великата китайска стена, каза пред АФП директорът на обекта Ане-Кристине Ларсен. 

На мястото преди повече от хиляда години се е издигала една от кръглите крепости на Харалд, известен с християнизацията на страната през 10-и век. 

Макети и илюстрации помагат на посетителите да видят културния паметник такъв, какъвто е бил, преди да бъде забравен. Сега Националният музей на Дания, който поддържа обекта, планира да реконструира укрепленията, както и три средновековни къщи. 

National Geographic обявява ново издание на своя фотоконкурс. 

Хората със страст към фотографията ще имат възможност да участват, като подадат своя снимка в следните четири категории – „Животни“, „Мобилна фотография“, „Пейзажи“ и „От високо“. Процесът по подаване е отворен от началото на юни до 30 юли, съобщават организаторите.

В журито тази година са Димитър Караниколов – архитект и травъл фотограф, който пътува на специализирани фотографски експедиции в опит да заснеме автентични места и хора, и непознати гледни точки със своя дрон, Естер Хорват – сътрудник на National Geographic и фотограф за германския институт за полярни и морски изследвания „Алфред Вегенер“, с фокус върху документирането на изследвания на климата и научни експедиции, Иван Миладинов – фотограф, лектор и лицензи

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.

Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.

Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови из

Фестивалът „Включи квартала – Театър в парка“ отново ще оживи пловдивски паркове и ще зарадва любителите на театралното изкуство през летните месеци с 10 безплатни представления, съобщиха от културният отдел на община Пловдив.

За шеста поредна година, парковите пространства на районите се превръщат в театрална сцена на открито, където пловдивчани могат да се забавляват със спектаклите "Всичко за мъжете", "Докато смъртта ни раздели" и "Трудни за обичане", а за най-малките ще има три детски мюзикъла от Детска вокална група „Бон-Бон“. Идеята на фестивала е подчинена на популяризиране на театралното изкуство. Организират се театрални вечери, отворени за всички хора, без значение от възраст, пол, етнос, образование или интереси.

Местата са: район Тракия - парк "2019", район Западен - парка до "Братска могила", район Централен -Акведукт на хълм Бунарджика, район Южен - парк

Според него и картините намират своите зрители както в любовта се срещат двама души, при което възниква „затваряне на веригата“. Става нещо като диалог без думи, диалог на усещането и чувството.

„Хубаво е художникът да утвърди това, което му е дадено свише, защото в изкуството авторът не прави нищо за себе си, а за да споделя с другите и мисията му е изпълнена когато творбата му докосва повече хора и те имат нужда от нея“, смята той. 

Караджов рисува в картините в настоящата изложба символа на сферата, който за него е най-съвършената форма, близка до понятието абсолют. Казва, че се стреми да постигне абсолютната хармония, макар това да е абсурдно и почти невъзможно. На много места избира да я изобрази като перла, защото счита, че е важно художникът да търси разнообразие и да не повтаря често елементите, както хората се променят всеки ден и стават други дори запазвайки основната си същност. 

Караджов смята, че е много важно също творението да е разпознаваемо.

„Аз вярвам, че истинските произведения са живи същества и излъчват енергията на автора. Има съвременни изкуства, които са съобразени с публиката, а истинският артист, бидейки свободен, не прави това. Съобразява се единствено с това какво може, защото неговата отговорност е да извлече най-доброто от себе си и да го сподели с останалите. Художникът трябва да възпитава публиката, а не обратното“, каза той. 

Въпреки че художникът е индивидуалист, според Николай Караджов той има нужда от другите артисти и затова е добре те да имат обединения. „Творецът трябва да се докосне до други творци“, каза той и даде пример с ателието на Верокио във Флоренция, от което са излезли великите имена на Възраждането Ботичели, Да Винчи, Болтрафио, Гирландайо.

„Трябва да има културна среда, която създава нови таланти, за да се предава щафетата. Голяма грешка е да бъдат оставени художниците да се справят сами. Трябва да има политика за културата от страна на управляващите, както има в други сфери на живота, да се предоставят средства на галериите за откупки на творби на съвременни автори, за да няма „бели полета“ в линията на изкуството“, сподели още той. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.